Buitinės sūpuoklės

Sūpynė tai puiki pramoga vaikams ir poilsis suaugusiems. Dar smagiau, kai sūpynę galime įsįrengti nuosavame kieme. Šiomis dienomis, viešose vietose statomoms sūpynėms ir kitiem žaidimų įrenginiam yra taikomi saugumo standarto reikalavimai. Tačiau kaip užtikrinti besisupančių vaikų saugumą jūsų nuosavame kieme?

Visų pirma reikėtų įsitikinti ar aplink sūpynę pakanka laisvos erdvės, t.y, nėra medžių, krūmų, tvoros ar kitų statinių. Rekomenduojama, kad ties sūpynės šonais, būtų palikta mažiausiai 1,5 m. laisvos erdvės, o ties supimosi ašimi – 4 m. laisvos erdvės į abu galus. Besisupdamas vaikas neturi turėti galimybės už ko nors užkliūti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad vaikas nuo sūpynės gali nušokti ir nuskrieti dar kelis metrus į priekį. Didelę svarbą taip pat turi paviršiaus lygumas. Primygtinai rekomenduojama statyti sūpynę ant lygaus paviršiaus. Tai užtikrina tiek tolygų supimosi jėgos pasiskirstymą, tiek pačios sūpynės stabilumą. Vertėtų atsižvelgti ir į tai, koks yra žemės paviršius. Geriausia, kad tai būtų paviršius pasižymintis bent minimaliom sąvybėm sugerti smūgį. Tinkamiausia būtų įsigyti specialiai tam pritaikytas gumines trinkeles. Sudėjus trinkeles supimosi zonoje, išvengiama tiek vaiko traumų nukritus, tiek nuo stabdymo kojomis duobės žemėje atsiradimo. Taip pat tinka smėlis, skaldelė ar mulčas. Tačiau smėlis arba skaldelė gali isšsinešioti po visą kiemą. Iš dalies tinka ir minkšta sodo žemė. Nerekomenduojama statyti sūpynės ant kietų paviršių kaip pvz. asfaltas.
  

Kaip teisingai suprojektuoti ir pasigaminti saugias sūpynes?


Norėdami pasistatyti sūpynę namuose dažnai svarstome galimybę ją pasidaryti patiems. Iš tikrųjų turint minimalius staliaus sugebėjimus pagaminti sūpynę tikrai nėra sudėtinga. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad ant šios sūpynės supsis vaikai, o jų saugumas yra svarbiausia. Sūpynės esančios nuosavame kieme būna skirtos savo ar kaimynų vaikams ir neturi amžiaus grupių apribojimų, todėl jos turėtų būti saugios tiek mažiems tiek vyresniems vaikučiams.
Atlikus eilę mokslinių tyrimų buvo sukurtas Europos saugumo standartas EN 71-8 : Buitiniai judrumo žaislai, kuris yra taikomas ir Lietuvoje. Šis standartas reglamentuoja tiek sūpynių ir kitų judrumo žaislų struktūrą, tiek taisyklingą jų išdėstymą erdvėje, maksimaliai užtikrinant žaidžiančių vaikų saugumą. Šiame straipsnyje duoti patarimai, remiasi šio standarto nuostatom.
Visų pirma reikia pasirinkti medžiagas. Tai dažniausiai būna mediena arba metalas. Medinės sūpynės galėtų būti iš ąžuolo ar pušies apvalių rąstų arba stačiakampių brusų. Rekomenduojamas diametras ne mažiau 8 cm. Jeigu pasirinksite metalą, geriausia naudoti vamzdžius ne mažesnio nei 32 cm. diametro. Taip pat galima naudot kelių medžiagų derinį, kaip pvz. Mediniai stulpai su metaliniu skersiniu arba atvirkščiai. Toliau reikėtų išsirinkti karkaso tipą. Čia galimi keli variantai: standartinė sūpynė iš keturių stulpų ir skersinio, sūpynė su kopetėlėmis ir platforma čiuožyklai arba sūpynė, vienu galu pritvirtinta prie namo

 


1 pav. Paprastas medinis karkasas iš keturių stulpų ir vieno skersinio.

 

Konstruojant sūpynę būtina įsitikinti, kad struktūra yra pakankamai tvirta ir nėra jokių galimybių jos netyčiniam išardymui. Tai reiškia, kad sūpynė turėtų susidaryti arba iš savaime užsifiksuojančių detalių arba sutvirtinta tvirtinimo detalėm – vinimis arba medvaržčiais. Paviršiai turėtų būti lygūs, neturi būti aštrių išsikišimų ar kampų. Negalima palikti plyšių, kuriuose galėtų užkliūti vaikų drabužėliai ar plaukai. Sūpynėse neturėtų būti vietų, į kurias vaikas galėtų užsilipti į 2,5 m. ar didesnį aukštį. Tai yra svarbu, kadangi statydami sūpynę savo kieme, dažniausiai neįrengiame spec. smūgį sugeriančios dangos. Platformas esančias 1 m. aukštyje ar aukščiau reikėtų aptverti, paliekant atvirus tik užlipimą, o esant čiuožyklai – nučiuožimą. Bortelius rekomenduojama daryti ne žemesnius nei 60 cm. Užlipimas į platformą turėtų būti pritaikytas įvairaus amžiaus vaikams, todėl rekomenduojama tarpus tarp užlipimo pakopų daryti nedaugiau 31 cm, o nuo 60 cm. aukščio turėtų būti turėklai. Užlipimo palinkimo kampas turėtų būti intervale tarp 55 ir 90°. Jeigu užlipimas bus per daug palinkęs, vaikams užlipti bus nepatogu ir nesaugu. Labai svarbu teisingai parinkti sūpynės sėdynes. Jos būna įvairių tipų: medinės, plastikinės, guminės, lankščios, su grandinėmis, virvėm ar kietu pakabinimu. Renkantis sėdynę su grandinėmis, reikėtų įsitikinti, kad grandinė yra tam pritaikyta ir neturi tarpų į kuriuos vaikas galėtų įkišti pirštų. Jeigu sūpynėmis naudosis vaikai iki 3 m. amžiaus, būtina pakabinti specialiai pritaikytą kūdykio sėdynę. Atstumas tarp vienos sėdynės pakabinimo taškų yra apskaičiuojamas pagal formulę:

       f = G +5%h2

Kur f – atstumas tarp sėdynės kabinimo taškų, G – sėdynės plotis, h2 – pakabinimo aukštis.
Jeigu sūpynėje numatyti pakabinimo taškai kelioms sėdynėms, atstumas tarp jų turėtų būti ne mažesnis nei 45 cm, o atstumas nuo sėdynės iki sūpynės krašto – ne mažesnis nei 30 cm. Optimalus sūpynių aukštis nuo žemės iki sėdimos dalies yra 35 cm., o atstumas tarp sėdynių kabinimo taškų apskaičiuojamas pagal formulę:

        l =0,04*h+p

Kur l – atstumas tarp kabinimo taškų, h – sūpynių aukštis, p – atstumas tarp sėdynės kabinimo taškų. Kabinimo\judėjimo mechanizmai gali būti kelių tipų, tačiau svarbiausia, kad tai būtų specialiai pagamintos, sertifikuotos detalės, kadangi tai daugiausia amortizacijos gaunanti sūpynių dalis.


2 pav. h1 - sūpynių aukštis h2 – pakabinimo aukštis h3 – sėdimos dalies atstumas iki žemės h4 – sėdynės atstumas iki žemės.

a)

b)

3 pav. a) C – atstumas tarp sėdynės ir krašto S – atstumas tarp sėdynių. b) F – atstumas tarp kabinimo taškų G – sėdynės plotis.    

View Mobile / Standard